Decyzja o wyborze dobrego liceum ogólnokształcącego z klasami profilowanymi nigdy nie jest łatwa, jest za to kluczowa dla dalszego życia. Bo przecież liceum to miejsce, gdzie młodzież spędza najwięcej czasu, gdzie rozwija się intelektualnie i emocjonalnie i gdzie przygotowuje się do studiów i do wykonywania zawodu.

Nie wiesz, jak zabrać się do tematu? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przewodnik, w którym piszemy, na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze liceum ogólnokształcące profilowane tak, by z tego wyboru być później zadowolonym.

Dlaczego liceum ogólnokształcące profilowane?

Dobre liceum ogólnokształcące daje uczniom solidną podstawę z przedmiotów ogólnych. Jeśli prócz tego zależy Ci także na „czymś więcej”, zdecyduj się na liceum ogólnokształcące z klasami profilowanymi. Oprócz standardowej dawki codziennych lekcji ogólnych, szkoła taka prowadzi rozszerzone zajęcia z wybranych przedmiotów, dając młodzieży możliwość dogłębnego zapoznania się z ciekawiącymi ich zagadnieniami. Do tego skutecznie zwiększa szansę dostania się na wybrane studia, a co za tym idzie na podjęcie przyszłościowego i dobrze dobranego zawodu.

Liceum ogólnokształcące profilowane

Liceum ogólnokształcące profilowane jest świetne nie tylko dla tych, którzy już wiedzą, jaką karierę wybiorą w przyszłości. Idealnie nadaje się także dla osób, które zwyczajnie są zainteresowane danym przedmiotem i mają ochotę pogłębić swoją wiedzę. W cztery lata dużo może się zmienić, ale nic nie zabierze zdobytego już doświadczenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze liceum profilowanego

Wybierając szkołę ponadpodstawową przede wszystkim radzimy zebrać się rodzinnie i poświęcić trochę czasu na podjęcie dobrej decyzji. Oto, na jakie zagadnienia warto zwrócić uwagę przy wyborze szkoły.

Zainteresowania i ulubione przedmioty przyszłych uczniów

Nasze doświadczenie pokazuje, że u podstaw dobrego wyboru szkoły leżą zainteresowania dziecka oraz jego pragnienia. Każde liceum ogólnokształcące przygotowuje do podjęcia studiów i po każdym można się na nie dostać. Nie każde jednak będzie poświęcało czas, by nauczyć młodzież więcej niż tylko podstawy programowej i by zaszczepić zainteresowania i pasje, które potem przełożą się na sukces. Klasy z dobrze dobranymi profilami to więc pierwsza kwestia, którą trzeba rozważyć.

liceum profilowanie poznań

Wysoki poziom nauki

Poziom nauki to kolejny ważny element, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego liceum ogólnokształcącego z klasami profilowanymi. Poprzeczkę warto ustawiać wysoko i szukać szkół, które oferują rozszerzone zajęcia z wybranych dziedzin, by ukierunkowały zainteresowania uczniów we właściwy sposób. Powszechnie wiadomo, że sukces w późniejszym życiu zależy od sprecyzowania swojej pasji i rozwijania jej od najwcześniejszych lat. Bo najlepsi specjaliści to tacy, którzy mają wąską specjalizację, ale znają ją od podszewki.

Zdobywanie nauki poprzez praktykę

Nie każda szkoła ponadpodstawowa daje możliwość zdobycia faktycznego doświadczenia w zawodach, jakie uczeń chciałby wykonywać. Zazwyczaj poznawanie zawodów odbywa się w ławkach, podczas słuchania (lub częściej nie) wykładu nauczyciela na temat przystosowania zawodowego. A doświadczenia w edukacji w innych krajach europejskich pokazują, że to właśnie praktyczne zajęcia i zdobywanie wiedzy poprzez działanie jest najskuteczniejszą metodą nauczania! Warto więc rozejrzeć się za liceum profilowym, które daje uczniom możliwość sprawdzenia się w różnych zawodach i które naprawdę pokaże im, z czym wykonywanie każdego z nich się wiąże.

Kadra liceum profilowanego

To kolejna bardzo ważna sprawa – bo przecież nawet najlepsze chęci nie będą uwieńczone sukcesem, gdy zabraknie świetnej, przeszkolonej i merytorycznej kadry, która będzie potrafiła zaszczepić zainteresowanie młodzieży i skierować je na właściwe tory. Zajęcia profilowane powinny być prowadzone przez specjalistów z doświadczeniem w danej dziedzinie.

Wyposażenie liceum profilowanego

Wyposażenie liceum to kolejny ważny aspekt, który czasem bywa omijany, gdy myślimy o wyborze szkoły. A przecież niezwykle istotne jest, by nauka zawodów i przedmiotów profilowych odbywała się w profesjonalnie wyposażonych salach z dobrym sprzętem. Tylko takie zajęcia są w stanie faktycznie pokazać uczniom na czym polegać będzie ich przyszła praca i zainspirować do niej.

Liceum profilowane i co dalej

To, co będziemy mogli zrobić po ukończeniu liceum profilowanego to kolejna istotna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę. Bo każde liceum daje niby to samo, a jednak doświadczenie pokazuje, że nie po każdym łatwo dostać się na wymarzone studia lub podjąć prace w wybranym przez siebie zawodzie. Warto więc pomyśleć o liceum, którego profil pozwoli później na spokojne i bezstresowe ubieganie się o przyjęcie na wymarzony kierunek studiów.

Rankingi

Wielu z Was przed podjęciem decyzji sprawdza regularnie rankingi liceów. I faktycznie, warto na nie zerknąć, nie ma jednak sensu kierować się nimi za bardzo. Rankingi nie pokazują bowiem, jak młodzież spędza czas w szkole, czy chętnie do niej wraca, jaka jest w niej atmosfera oraz jak radzą sobie jej absolwenci w późniejszym życiu.

Presja

To coś, co ściśle wiąże się z rankingami. Bo tam, gdzie jest mocne ciśnienie na zdobycie wysokiego miejsca w rankingu, pojawia się też presja wywierana na uczniów, która niejednokrotnie działa dokładnie odwrotnie niż było to zamierzone. Przemyślcie więc, czy naprawdę warto pchać się do szkół, które znane są z wyśrubowanych wymagań, czy może  lepiej spędzić następne cztery lata w miejscu, gdzie można spokojnie poszerzać wiedzę i czerpać z doświadczeń innych.

liceum-profilowane-wseit

Akademickie Liceum Ogólnokształcące przy Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu

Liceów ogólnokształcących profilowanych jest sporo, warto więc od razu zastanowić się nad konkretnym kierunkiem, jaki chce się poznać, bo to mocno ogranicza wybór. Jedną z ciekawych opcji dla wszystkich zainteresowanych kierunkami medycznymi, biologicznymi lub po prostu uwielbiających anatomię jest Akademickie Liceum Ogólnokształcące przy Wyższej Szkole Edukacji i Terapii im. Prof. Kazimiery Milanowskiej.

Oferuje:

 • świetną podstawę z zakresu przedmiotów ogólnych;
 • rozszerzony program nauczania biologii, chemii i języka angielskiego;
 • podstawy łaciny, co jest niezwykle pomocne w wykonywaniu zawodów związanych z medycyną czy farmacją.

Tak dobrane przedmioty profilowe skutecznie zwiększają szanse młodzieży na dostanie się na upragnione studia medyczne. Akademickie Liceum to jedyne w Poznaniu i w Polsce liceum akademickie oferujące profile:

 • fizjoterapeutyczno-kosmetologiczny,
 • dentystyczny,
 • chemiczno-farmaceutyczny. 

Pozwala uczniom poznać i zrozumieć zawody związane z ciałem człowieka i skutecznie przygotowuje do podjęcia dalszego kształcenia w tym kierunku.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu to liceum z klasami profilowanymi, które działa przy Wyższej Szkole Edukacji i Terapii im. Prof. Kazimiery Milanowskiej. Uczelnia ta ma ogromne doświadczenie w kształceniu fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz techników dentystycznych. I właśnie to doświadczenie przelewa teraz na uczniów swojego liceum, dając im najlepszy start w przyszłość. 

  Dokument Pobierz
  Statut liceum
  Regulamin 2
  Regulamin 3

  Image designed by ijeab / Freepik

  Skip to content