Decyzja o wyborze dobrego liceum ogólnokształcącego z klasami profilowanymi nigdy nie jest łatwa, jest za to kluczowa dla dalszego życia. Bo przecież liceum to miejsce, gdzie młodzież spędza najwięcej czasu, gdzie rozwija się intelektualnie i emocjonalnie i gdzie przygotowuje się do studiów i do wykonywania zawodu.

Nie wiesz, jak zabrać się do tematu? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przewodnik, w którym piszemy, na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze liceum ogólnokształcące profilowane tak, by z tego wyboru być później zadowolonym.

Dlaczego liceum ogólnokształcące profilowane?

Dobre liceum ogólnokształcące daje uczniom solidną podstawę z przedmiotów ogólnych. Jeśli prócz tego zależy Ci także na „czymś więcej”, zdecyduj się na liceum ogólnokształcące z klasami profilowanymi. Oprócz standardowej dawki codziennych lekcji ogólnych, szkoła taka prowadzi rozszerzone zajęcia z wybranych przedmiotów, dając młodzieży możliwość dogłębnego zapoznania się z ciekawiącymi ich zagadnieniami. Do tego skutecznie zwiększa szansę dostania się na wybrane studia, a co za tym idzie na podjęcie przyszłościowego i dobrze dobranego zawodu.

Liceum ogólnokształcące profilowane jest świetne nie tylko dla tych, którzy już wiedzą, jaką karierę wybiorą w przyszłości. Idealnie nadaje się także dla osób, które zwyczajnie są zainteresowane danym przedmiotem i mają ochotę pogłębić swoją wiedzę. W cztery lata dużo może się zmienić, ale nic nie zabierze zdobytego już doświadczenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze liceum profilowanego

Wybierając szkołę ponadpodstawową przede wszystkim radzimy zebrać się rodzinnie i poświęcić trochę czasu na podjęcie dobrej decyzji. Oto, na jakie zagadnienia warto zwrócić uwagę przy wyborze szkoły.

 1. Zainteresowania i ulubione przedmioty przyszłych uczniów

Nasze doświadczenie pokazuje, że u podstaw dobrego wyboru szkoły leżą zainteresowania dziecka oraz jego pragnienia. Każde liceum ogólnokształcące przygotowuje do podjęcia studiów i po każdym można się na nie dostać. Nie każde jednak będzie poświęcało czas, by nauczyć młodzież więcej niż tylko podstawy programowej i by zaszczepić zainteresowania i pasje, które potem przełożą się na sukces. Klasy z dobrze dobranymi profilami to więc pierwsza kwestia, którą trzeba rozważyć.

 • Wysoki poziom nauki

Poziom nauki to kolejny ważny element, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego liceum ogólnokształcącego z klasami profilowanymi. Poprzeczkę warto ustawiać wysoko i szukać szkół, które oferują rozszerzone zajęcia z wybranych dziedzin, by ukierunkowały zainteresowania uczniów we właściwy sposób. Powszechnie wiadomo, że sukces w późniejszym życiu zależy od sprecyzowania swojej pasji i rozwijania jej od najwcześniejszych lat. Bo najlepsi specjaliści to tacy, którzy mają wąską specjalizację, ale znają ją od podszewki.

 • Zdobywanie nauki poprzez praktykę

Nie każda szkoła ponadpodstawowa daje możliwość zdobycia faktycznego doświadczenia w zawodach, jakie uczeń chciałby wykonywać. Zazwyczaj poznawanie zawodów odbywa się w ławkach, podczas słuchania (lub częściej nie) wykładu nauczyciela na temat przystosowania zawodowego. A doświadczenia w edukacji w innych krajach europejskich pokazują, że to właśnie praktyczne zajęcia i zdobywanie wiedzy poprzez działanie jest najskuteczniejszą metodą nauczania! Warto więc rozejrzeć się za liceum profilowym, które daje uczniom możliwość sprawdzenia się w różnych zawodach i które naprawdę pokaże im, z czym wykonywanie każdego z nich się wiąże.

 • Kadra liceum profilowanego

To kolejna bardzo ważna sprawa – bo przecież nawet najlepsze chęci nie będą uwieńczone sukcesem, gdy zabraknie świetnej, przeszkolonej i merytorycznej kadry, która będzie potrafiła zaszczepić zainteresowanie młodzieży i skierować je na właściwe tory. Zajęcia profilowane powinny być prowadzone przez specjalistów z doświadczeniem w danej dziedzinie.

 • Wyposażenie liceum profilowanego

Wyposażenie liceum to kolejny ważny aspekt, który czasem bywa omijany, gdy myślimy o wyborze szkoły. A przecież niezwykle istotne jest, by nauka zawodów i przedmiotów profilowych odbywała się w profesjonalnie wyposażonych salach z dobrym sprzętem. Tylko takie zajęcia są w stanie faktycznie pokazać uczniom na czym polegać będzie ich przyszła praca i zainspirować do niej.

 • Liceum profilowane i co dalej

To, co będziemy mogli zrobić po ukończeniu liceum profilowanego to kolejna istotna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę. Bo każde liceum daje niby to samo, a jednak doświadczenie pokazuje, że nie po każdym łatwo dostać się na wymarzone studia lub podjąć prace w wybranym przez siebie zawodzie. Warto więc pomyśleć o liceum, którego profil pozwoli później na spokojne i bezstresowe ubieganie się o przyjęcie na wymarzony kierunek studiów.

 • Rankingi

Wielu z Was przed podjęciem decyzji sprawdza regularnie rankingi liceów. I faktycznie, warto na nie zerknąć, nie ma jednak sensu kierować się nimi za bardzo. Rankingi nie pokazują bowiem, jak młodzież spędza czas w szkole, czy chętnie do niej wraca, jaka jest w niej atmosfera oraz jak radzą sobie jej absolwenci w późniejszym życiu.

 • Presja

To coś, co ściśle wiąże się z rankingami. Bo tam, gdzie jest mocne ciśnienie na zdobycie wysokiego miejsca w rankingu, pojawia się też presja wywierana na uczniów, która niejednokrotnie działa dokładnie odwrotnie niż było to zamierzone. Przemyślcie więc, czy naprawdę warto pchać się do szkół, które znane są z wyśrubowanych wymagań, czy może  lepiej spędzić następne cztery lata w miejscu, gdzie można spokojnie poszerzać wiedzę i czerpać z doświadczeń innych.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące przy Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu

Liceów ogólnokształcących profilowanych jest sporo, warto więc od razu zastanowić się nad konkretnym kierunkiem, jaki chce się poznać, bo to mocno ogranicza wybór. Jedną z ciekawych opcji dla wszystkich zainteresowanych kierunkami medycznymi, biologicznymi lub po prostu uwielbiających anatomię jest Akademickie Liceum Ogólnokształcące przy Wyższej Szkole Edukacji i Terapii im. Prof. Kazimiery Milanowskiej.

Oferuje:

 • świetną podstawę z zakresu przedmiotów ogólnych;
 • rozszerzony program nauczania biologii, chemii i języka angielskiego;
 • podstawy łaciny, co jest niezwykle pomocne w wykonywaniu zawodów związanych z medycyną czy farmacją.

Tak dobrane przedmioty profilowe skutecznie zwiększają szanse młodzieży na dostanie się na upragnione studia medyczne. Akademickie Liceum to jedyne w Poznaniu i w Polsce liceum akademickie oferujące profile:

 • fizjoterapeutyczno-kosmetologiczny,
 • dentystyczny,
 • chemiczno-farmaceutyczny. 

Pozwala uczniom poznać i zrozumieć zawody związane z ciałem człowieka i skutecznie przygotowuje do podjęcia dalszego kształcenia w tym kierunku.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu to liceum z klasami profilowanymi, które działa przy Wyższej Szkole Edukacji i Terapii im. Prof. Kazimiery Milanowskiej. Uczelnia ta ma ogromne doświadczenie w kształceniu fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz techników dentystycznych. I właśnie to doświadczenie przelewa teraz na uczniów swojego liceum, dając im najlepszy start w przyszłość. 

Image designed by ijeab / Freepik

Skip to content